Všichni jsme se v této situaci ocitli. Kufr je otevřený. Dům je prázdný. Máte horu krabic, ledničku a psa, který se neustále snaží dostat do lednice. Moje ruce jsou unavené. Mám ztuhlá záda. Uvědomíte si, že se pohybujete více, než vaše tělo pohodlně zvládne.
Auta nemají svaly. Mají motory. Mají přenosy. Mají závěsné komponenty navržené tak, aby vydržely určité limity zatížení. Když své auto přetížíte, neztěžujete si život jen sami sobě. Mechanické díly vystavujete riziku selhání. Proměňujete svou jízdu v nebezpečí pro všechny ostatní na dálnici.
Rozhodující je nosnost. Není to jen o tom, že si věci vejdete dovnitř. Jde o to udržet auto na silnici a neprofouknout pneumatiky. Jde o bezpečnost.
Nosnost je jakýkoli náklad přepravovaný vozidlem. To zahrnuje náklad. To zahrnuje cestující. To zahrnuje palivo v nádrži, pokud přísně zvažujete rozložení hmotnosti, ačkoli to obvykle odkazuje na hmotnost přidanou k pohotovostní hmotnosti vozidla.
Většina lidí toto číslo ignoruje. Dívají se na velikost nákladového prostoru. Odhadují váhu svých výrobků. Zajímalo je, kolik jejich děti váží. Nic z toho není přesné.
Zde je problém: nemůžete jen hádat. Potřebujete čísla. Než začnete nakládat, budete chtít přesně vědět, kolik toho vaše konkrétní vozidlo zvládne.
Jak najít tato čísla
Kde hledat? Odpověď je na sloupku dveří. Nebo v přihrádce. Nebo v uživatelské příručce. Je tam samolepka se žlutobílým pozadím. Ukazuje nosnost.
Toto číslo není doporučení. To je tvrdý limit. Toto je maximální hmotnost, kterou může vozidlo bezpečně unést, včetně cestujících, nákladu a příslušenství.
Pokud tento limit překročíte, ocitnete se v nebezpečné situaci.
Matematika je jednoduchá
Zde je vzorec:
- Najděte Hodnotění celkové hmotnosti vozidla (GVWR). Jedná se o maximální bezpečnou celkovou hmotnost vozidla včetně všeho.
- Najděte pohotovostní hmotnost. Toto je hmotnost vozidla se všemi kapalinami a plnou nádrží paliva, ale bez cestujících nebo nákladu.
- Odečtěte pohotovostní hmotnost od GVWR.
Výsledkem je vaše nosnost.
Řekněme, že máte náklaďák. GVWR je 6 000 liber. Pohotovostní hmotnost: 4500 liber. Nosnost je 1500 lb.
Máte 1500 liber k použití.
Právě zde se lidé často pletou. Myslí si, že 1500 liber je jen za krabice. To je špatně.
Cestující se počítají.
Pokud v autě jedou dva dospělí, je to asi 400 liber. Jeden na zadním sedadle, další 200 liber. Těch 600 liber už bylo odepsáno. Zbývá vám 900 liber na náklad.
Pokud přidáte plnou nádrž paliva, je to dalších 150 liber. Nyní vám zbývá 750 GBP.
Pokud k tomu přidáte vložku do postele, tažné zařízení a kola z aftermarketu, je to dalších 200 liber.
Zbývá vám 550 liber na vaše potraviny
Není to magie. Toto je aritmetika. Chcete-li vědět, kolik výbavy, lidí a nákladu vaše vozidlo zvládne, aniž by se jeho odpružení stalo tragickým uměleckým výkonem, potřebujete pouze dvě čísla.
Hodnota celkové hmotnosti vozidla (GVWR).
Pohotovostní hmotnost vozidla.
To je vše.
Většina lidí se dívá na svou palubní desku a diví se, proč jejich pneumatiky vypadají unaveně. Snaží se hádat. Nehádejte. Spočítejte si to.
Co vlastně znamená GVWR?
GVWR je tvrdý limit. Jedná se o maximální přípustnou hmotnost, kterou výrobce udává pro plně naložené vozidlo připravené k jízdě.
Není to jen hmotnost kovového těla, ve kterém sedíte. To zahrnuje:
– Samotné auto.
– Všechny kapaliny: palivo, olej, chladicí kapalina, brzdová kapalina.
– Každý cestující.
– Každé nářadí, stan, loď nebo horské kolo namontované na střeše.
Toto číslo najdete na nálepce připevněné ke sloupku dveří řidiče. Zkontrolujte návod k použití. Můžete jej také najít online zadáním svého VIN nebo úrovně výbavy.
Chybí vám toto číslo? Jedete naslepo. Překročit to? Ztratíte platnost záruky, riskujete selhání brzd a pravděpodobně porušíte zákon.
Pohotovostní hmotnost: hmotnost prázdného vozidla
Pohotovostní hmotnost je to, co ukazuje váha, když auto stojí samostatně.
Ale „jeden“ je relativní pojem. To zahrnuje plnou nádrž paliva. To zahrnuje všechny provozní kapaliny. To nezahrnuje cestující. To nezahrnuje náklad.
Představte si hmotnost vozu ve standardním stavu připraveném k jízdě. Pokud přidáte cokoli dalšího, snížíte své užitečné zatížení.
Hra na odčítání
Užitečná hmotnost je jednoduše GVWR mínus pohotovostní hmotnost.
GVWR – Pohotovostní hmotnost = Nosnost
Jednoduché odčítání. Žádné triky.
Podívejme se na skutečný příklad. Řekněme, že máte SUV střední velikosti.
- GVWR: 3 500 liber (1 588 kg)
- Pohotovostní hmotnost: 3 000 liber (1 361 kg)
3 500 mínus 3 000 vám dává 500 liber (227 kg).
Toto je vaše celková nosnost. Vše.
Dva dospělí? Pes? Chladič na pivo? Střešní lišty? To vše se odečte od těch 500 liber.
Před naložením auta si to spočítejte.
Proč na typu auta záleží
Nezáleží na tom, zda řídíte sedan, nákladní automobil nebo SUV?
Ano. Protože nosnost se velmi liší v závislosti na platformě.
Kompaktní vůz může mít GVWR 3 800 liber a pohotovostní hmotnost 3 200 liber. Má nosnost 600 lb. Přidejte dvě osoby a kufr a dosáhnete 90% obsazenosti. Pojedete s třetím pasažérem a batohem? Překročíte limit.
Vyzvednutí v plné velikosti? Úplně jiný příběh. Jiná čísla. Další pravidla hry.
Nosnost nákladního automobilu
Nákladní auta jsou k tomu stvořena. Ale „na to stvořeno“ neznamená „nekonečná nosnost“.
Pickupy mají vyšší GVWR. Často
Stanovení maximálního zatížení
Přestaňte myslet na nákladovou kapacitu jen jako na „věci v kufru“. To je špatně. To, co naložíte do sedanu nebo crossoveru, se zásadně liší od toho, co veze pick-up. V malém kombíku nevozíte dlouhé těžké řezivo na renovaci domů. A rozhodně nepotřebujete silné a těžké auto, abyste převezli více tašek s potravinami.
Nákladní automobily převážejí těžší náklady. Tečka. Abyste pochopili, kolik toho mohou reálně vydržet, musíte se podívat na to, jak tato vozidla klasifikuje vláda USA. Toto je hmotnost vozidla (GVWR). Jsou zde dva přístupy: podle hmotnostní třídy nebo podle kategorie zatížení. Tyto systémy se překrývají, ale slouží různým účelům.
Ministerstvo dopravy (DOT) rozděluje nákladní vozidla do osmi specifických hmotnostních tříd na základě jejich maximální hmotnosti vozidla (GVWR).
Rozdělení podle hmotnostní kategorie
- Třída 1: 6 000 liber (2 722 kg)
- Třída 2: 10 000 liber (4 536 kg)
- Třída 3: 14 000 liber (6 350 kg)
- Třída 4: 16 000 liber (7 258 kg)
- Třída 5: 19 500 liber (8 845 kg)
- Třída 6: 26 000 liber (11 793 kg)
- Třída 7: 33 000 liber (14 969 kg)
- Třída 8: Cokoli nad 33 000 liber.
Ministerstvo dopravy tuto klasifikaci dále zjednodušuje tím, že ji seskupuje do širších kategorií. Třídy 1 a 2 jsou lehké nákladní automobily. Třídy 3 až 5? Jedná se o středně těžká nákladní vozidla. Třída 6 a vyšší jsou těžká nákladní vozidla.
Pochopení, do jaké hierarchie vaše vozidlo patří, vám pomůže vypočítat nosnost bez přetížení náprav.
„Když budete vědět, do jaké kategorie vaše nákladní vozidlo spadá, bude snazší určit, jakou kapacitu si můžete dovolit využít při cestování.“
Dále se podívejme na stranu osobního vozu.
Nosnost osobních vozů
Nosnost není jen problém nákladních vozidel. U osobních automobilů máme tendenci tento parametr ignorovat v domnění, že jejich limity jsou tak vysoké, že je lze zanedbat. Balíček rodinné dovolené málokdy spustí indikátor přetížení. Váha dětí, zavazadla, případně lednička v kufru. Všechno se zdá normální. Ano, je to těžké. Ale ne nebezpečně těžké. Nebo se nám to alespoň zdá.
Tento přístup je špatný. I v osobním autě je nosnost omezená. A nejde jen o to, co dáte do kufru. Berou se v úvahu i lidé.
Výrobci tyto hodnoty zahrnují do technických specifikací. Většina výrobců automobilů používá standardní hodnocení hmotnosti cestujících. To je obvykle 150 liber (68 kg) na sedadlo. Představte si každé prázdné místo ve vašem autě jako kbelík, který pojme 150 liber. Pokud je zadní lavice prázdná, máte rezervu 450 liber (204 kg). Pokud na něj posadíte tři dospělé, tato rezerva zmizí. Nyní máte méně místa pro vaše vybavení. Méně místa na palivo. Menší bezpečnostní rezerva.
Nesprávné naložení zhoršuje manipulaci. Brzdná dráha se prodlužuje. Odpružení se úplně zlomí. To je fyzika, ne názor.
Nosnost vozů SUV
Co se stane, když přesednete na SUV? Získáte více prostoru. Větší světlá výška. Vyšší poloha sezení.
Znamená to, že můžete nosit více věcí?
Ano. Ale bezpečnostní rozpětí se ukazuje být omezenější, než si myslíte.
SUV mají vyšší hodnocení hmotnosti vozidla (GVWR). To je maximální hmotnost samotného vozu se vším, co je v něm. Zahrnuje palivo, cestující a náklad. Rozdíl mezi GVWR a pohotovostní hmotností vozidla vám udává celkovou nosnost.
Užitečná nosnost středně velkého SUV může být kolem 1000 liber (450 kg). To zní jako hodně. To je pravda. Dokud si neuvědomíte, že plná nádrž paliva váží 100-150 liber. Tři cestující zaberou dalších 450 liber. K načtení zbývá přibližně 450 liber.
Možná si myslíte, že se vám tam vejde vybavení na kempování za týden, dvě kola a stan. To nebude fungovat. Pokud chcete splnit limit.
“Nosnost je rozdíl mezi hmotností prázdného vozidla a jeho maximální přípustnou hmotností při plném naložení.”
SUV jsou vyšší. Tím se zvyšuje těžiště. Naložte na svůj střešní nosič těžký náklad a riskujete převrácení. Naložte zadní část těžkými krabicemi a ucítíte, jak se zadní část prohýbá. Řízení se stává nejasným. Přední pneumatiky ztrácejí přilnavost.
Není to jen o zapadnutí věcí. Záleží, kam je umístíte.
Většina SUV je postavena na platformách osobních automobilů. Používají stejnou geometrii zavěšení jako osobní automobily. Nemají odolné pružiny a tlumiče jako pickupy. Nejsou určeny k přepravě tun nákladu. Jsou určeny pro přepravu osob a středních nákladů.
Pokud táhnete přívěs, je to úplně jiný výpočet. Tažná kapacita a nosnost jsou různé parametry. Ale vzájemně se ovlivňují. Hmotnost přívěsu se zohledňuje ve vaší tažné kapacitě. 20 % hmotnosti závěsu přívěsu o hmotnosti 3 000 lb je 600 lb. To je polovina vaší zvedací kapacity, která jde pouze do závěsu.
SUV zaujímají zvláštní pozici mezi tím. Chcete nákladovou kapacitu pickupu, ale pohodlí sedanu. Realita se ukazuje být složitější. Představte si nosnost jako posuvnou váhu. Je to někde mezi kamionem a osobním autem. Obvykle uvezete více nákladu než Toyota Camry.
Většina SUV tento proces usnadňuje. Sklopte zadní sedadla dopředu. Nyní máte obrovský plochý úložný prostor. Můžete naložit těžké vybavení. jízdní kola. Kajaky. Krabice s knihami.
Ale je tu tvrdá hranice. Nákladní vozy umožňují naložení nákladu až nahoru. SUV mají střechu. Nemůžete jen tak hromadit náklad věčně.
Proč je přetěžování SUV nebezpečné
Není to jen o zapadnutí věcí. Je to o udržení odolnosti. Zacházet s SUV jako s kamionem je chyba. Nebezpečná chyba.
Hlavní hrozbou je těžiště. SUV mají vyšší polohu sedadel. Při přetížení se posouvá těžiště. A posouvá se nahoru.
Převrat nepřipadá v úvahu. Toto je pravděpodobnost. Zvláště pokud zatáčíte příliš rychle. Fyzika nevěnuje pozornost vašemu seznamu zatížení.
Výrobci si toho všimli. Viděli strach. Strach spotřebitelů raketově vzrostl. Odplata? Elektronický systém řízení stability. Je jím vybavena většina moderních SUV. Pomáhá udržet auto na silnici. Ale nemůže navždy popírat fyzikální zákony.
Pojištění právní bezpečnosti
Zasáhli zákonodárci. Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) přijal opatření. Od září 2004 platí federální pravidlo.
Podívejte se na rám dveří. Ze strany řidiče. Uvidíte nálepku. Ukazuje maximální celkovou hmotnost. To zahrnuje váhu každé osoby uvnitř. Plus hmotnost každého prvku nákladu.
Toto pravidlo platí pro vozidla s maximální hmotností vozidla (GVWR) nižší než 10 000 liber. To je 4 536 kilogramů.
Proč potřebujete nálepku? Protože matematika je těžká. Lidé zapomínají na vlastní váhu. Zapomínají na váhu střešního nosiče. Zapomínají na rezervní pneumatiku. Samolepka slouží jako tvrdý omezovač.
Kontrola limitů
Takže nálepka říká: “Stop.” Ale co když nutně potřebujete přepravit více nákladu? Je možné ošidit systém? Je možné zvýšit nosnost?
Odpověď není jednoduchá. To vyžaduje upgrade pozastavení. Tužší pružiny. Zesílené tlumiče. Ale jsou tu rizika. Úprava jedné části ovlivňuje druhou. brzdy? Řízení? pneumatiky?
Neposouváte jen váhu. Změníte chování vozu. A změny v chování mohou být fatální.
Existuje způsob, jak zvýšit nosnost. Ale to není jednoduché šroubové řešení. Toto je konstruktivní interakce s inženýry.
Znalost maximální nosnosti je prvním krokem. Co když potřebujete přepravit více nákladu? Je tam nějaká mezera? Možná jste našli ojetý Ford F-150 nebo Tacoma s omezeným hodnocením tažení a nejste spokojeni se skladovými specifikacemi. Krátká odpověď je obvykle ne: nemůžete jednoduše ignorovat fyzikální zákony. Existují ale způsoby, jak tyto limity posunout, pokud nepřetížíte motor a nedostanete od policie lístek.
Je skutečně možné zvýšit nosnost?
Výrobci navrhují vozidla tak, aby splňovala určitou celkovou hmotnost vozidla (GVWR). Nabízejí i volitelné balíčky pro odtah, ale není to kouzelná hůlka. Tažné paket obvykle obsahuje kabelový svazek přívěsu, těžké tažné zařízení, bezpečnostní řetězy a někdy vylepšený chladicí systém nebo silnější brzdy. Tyto komponenty pomáhají zvládat tažné zatížení, ne nutně kapacitu nákladu v kabině nebo lůžku.
„Přetížení vozidla příliš velkým nákladem je nebezpečná situace, která může poškodit vás, vaše cestující a ostatní řidiče.“
Pokud se pokusíte oklamat systém instalací zvedacích souprav pro trh s náhradními díly nebo odpružením pro těžký provoz, můžete si myslet, že jste zvýšili nosnost. Ve skutečnosti to není pravda. Právě jste vytvořili těžší nákladní vozidlo se špatnou ovladatelností. Skutečný limit zatížení je určen podvozkem, odpružením a pneumatikami. Pokud toto číslo překročíte, řídíte „vyminované“ auto.
Právní rizika
Zde je část, kterou většina nadšenců ignoruje, dokud není příliš pozdě. Pokud strážník uvidí, že zadní část náklaďáku je silně prověšená, nebo uslyší hlasité skřípání kvůli přetíženým brzdám, odtáhne vás. Pokud zjistíte, že jste vozidlo přetížili, může vám být vystaven lístek za nebezpečné naložení vozidla.
To není jen varování. V některých jurisdikcích se jedná o závažný dopravní přestupek. Co když dojde k nehodě kvůli selhání brzd v důsledku nadměrné hmotnosti? Můžete být obviněni z nedbalosti. Nikdo nemá rád pokuty, natož žalování.
Údaje o nosnosti specifické pro značku
Protože nemohu vyjmenovat všechny kombinace výbav a možností pro každý model, který byl kdy vydán, zde je přehled maximální nosnosti pro některé značky a roky. Tyto údaje jsou v librách (lb).
Zatížení Acura
Acura nebyla v polovině roku 2000 zrovna „nákladní“ auto. Většina sedanů a crossoverů měla skromný výkon.
| Rok | Model | Max. nosnost (lbs) |
|---|---|---|
| 2006 | MDX | – |
| 2006 | RL | – |
| 2006 | RSX | – |
| 2006 | TL | – |
| 2006 | TSX | – |
| 2007 | MDX | 1158 |
| 2007 | RL | – |
| 2007 | RDX | 870 |
| 2007 | TL | – |
| 2007 | TSX | 850 |
| 2008 | MDX | 1158 |
| 2008 | RL | – |
| 2008 | RSX | 870 |
| 2008 | TL | – |
| 2008 | TSX | 850 |
| 2009 | MDX | 1158 |
| 2009 | RL | – |
| 2009 | RSX | 870 |
| 2009 | TSX | 850 |
Další funkce Acura:
– GVWR Acura
-GAWR Acura
– GCWR Acura
– Kapacita užitečného zatížení Acura
– Pohotovostní hmotnost Acura
– Tažná kapacita Acura
Nosnost Audi
Výkonnostní modely Audi byly jen zřídka zaměřeny na tažení nákladu. Řady TT a RS jsou lehké. A8 je luxusní dlouhý člun se slušnou nákladovou kapacitou.
| Rok | Model | Max. nosnost (lbs) |
|---|---|---|
| 2006 | A3 | – |
| 2006 | A4 | – |
| 2006 | A6 | – |
| 2006 | A8 | 1213 |
| 2006 | S4 | – |
| 2006 | TT | 728 |
| 2007 | A3 | – |
| 2007 | A4 | – |
| 2007 | A6 | – |
| 2007 | A8 | – |
| 2007 | Q7 | – |
| 2007 | RS4 | – |
| 2007 | S4 | – |
| 2007 | S6 | – |
| 2007 | S8 | 1213 |
| 2008 | A3 | – |
| 2008 | A4 | – |
| 2008 | A5 | – |
| 2008 | A6 | – |
| 2008 | A8 | – |
| 2008 | Q7 | – |
| 2008 | R8 | – |
| 2008 | RS4 | – |
| 2008 | S4 | – |
| 2008 | S5 | – |
| 2008 | S6 | – |
| 2008 | S8 | – |
| 2008 | TT | – |
| 2009 | A3 | – |
| 2009 | A4 | – |
| 2009 | A5 | – |
| 2009 | A8 | – |
| 2009 | Q7 | – |
| 2009 | R8 | – |
| 2009 | S4 | – |
| 2009 | S5 | – |
| 2009 | S8 | – |
| 2009 | TT | – |
Další funkce Audi:
– GVWR Audi
Údaje o kapacitě zatížení Chevrolet
Chevrolet Avalanche 1500 z roku 2006 má tažnou kapacitu 1 387 liber. V roce 2007 toto číslo kleslo na 1 258 GBP a v roce 2008 opět vzrostlo na 1 444 GBP. Model z roku 2009 dokončil výrobu na 1 333 librách. Těžká Avalanche 2500 byla úplně jiné auto. V roce 2006 byla jeho nosnost 2 072 liber. Údaje za následující roky nejsou poskytnuty, ale kapacita zůstala stabilní tam, kde na tom záleželo. Colorado je pracovní vozidlo střední třídy. V roce 2006 měla nosnost 1 532 liber. V letech 2007 a 2008 mírně klesla na 1 316 GBP. V roce 2009 to bylo 1 250 liber. Nekontrolujte Aveo nebo Cobalt. Nemají nosnou kapacitu. Limit by neměl překročit ani cestující. Express je spolehlivá dodávka. Užitečná nosnost byla od roku 2006 do roku 2008 2 306 lb. V roce 2009 Express 2500 tuto hodnotu zvýšil na 3 262 liber. Express 3500 měl ještě vyšší hodnotu 4 147 liber. HHR je crossover se zadním sedadlem. Maximální nosnost je 900 liber. Toto číslo zůstává nezměněno až do roku 2009. Silverado 1500 je místo, kde se skrývají skutečná čísla. V roce 2006 byla silná, vážila 1 913 liber. V roce 2007 klesla na 1 658 liber. V roce 2008 zůstala na 1652 librách. Na této úrovni zůstala i v roce 2009. Hybridní verze jsou lehčí. V roce 2006 měly nosnost 1 162 liber. Verze SS klesá na 1 253 liber. Těžká nákladní vozidla jsou skutečné těžké váhy. Silverado 1500 HD dosáhl vrcholu na 3 129 librách. 2500 HD začínal na 3 606 £ v roce 2006. V letech 2007 a 2008 klesl na 3 458 £. 3500 HD byl skutečný tank. V roce 2006 měla nosnost 5 169 liber. Poté v roce 2008 klesla na 3 621 liber a v roce 2009 to bylo 3 873 liber. Suburban a Tahoe sdílejí podobnosti. 1500 Suburban začínal na 1 731 librách v roce 2006. V roce 2007 klesl na 1 593 liber a zůstal na této úrovni. Tahoe 1500 z roku 2006 měl nosnost 1 522 liber. V roce 2007 vzrostl na 1835 liber a zůstal na této úrovni. 2500 Suburban byl těžší. V roce 2006 měla nosnost 2 828 liber. V roce 2007 klesla na 2561 liber a zůstala na této úrovni. TrailBlazer měl nepřetržitou nosnost 1 194 liber. Verze EXT přidala trochu víc. V roce 2006 to bylo 1 429 liber.
Kapacita užitečného zatížení Chrysler
Chrysler nebyl v těchto letech těžký. Modely 300 a 300C nemají hodnocení užitečného zatížení. Nejsou k tomu určeny. PT Cruiser měl ještě život. V roce 2007 měla nosnost 1 907 liber. Pak v roce 2008 klesla na 889 liber. Pro rok 2009 nejsou k dispozici žádné údaje. Pacifica byla skromná. V roce 2007 měla nosnost 889 liber. V roce 2008 klesla na 865 liber. Aspen se objevil v roce 2007. Měl nosnost 1600 liber. Tento údaj zůstal nezměněn až do roku 2009. Hybridní verze Aspenu klesne na 1500 liber. Minivan Town & Country měl v letech 2007 a 2008 nosnost 1200 liber. Pro rok 2009 nejsou žádné údaje. Crossfire a Sebring jsou prázdné sloty.
Specifikace nosnosti Dodge
Dodge měl větší výkon v kamionech. Ram 1500 začínal na 1750 librách v roce 2006. V roce 2007 toto číslo zůstalo nezměněno. V roce 2008 vzrostlo na 1810 liber. Poté výrazně klesl na 1 490 liber v roce 2009. Ram 2500 byl stále větší. V roce 2006 měla nosnost 3 020 liber. V roce 2007 – 3130 liber. V roce 2008 – 3210 liber. V roce 2009 – 3260 liber. Ram 3500 byl masivní. V roce 2006 měla nosnost 4 660 liber. V roce 2007 – 4780 liber. V roce 2008 – 4870 liber. Poté prudce klesl na 3 560 liber v roce 2009. Dodávky Sprinter měly smíšený výkon. Dodávka 2500 začínala na 3 950 librách. V roce 2007 klesla na 3 766 liber a zůstala na této úrovni. Dodávka 3500 měla nosnost 3 950 liber. Pak 4350 liber. Pak 4530 liber. Verze kombi byla zvláštní. V roce 2006 měla nosnost 4 824 liber. V letech 2007 a 2008 – 3074 liber. V roce 2009 opět 3074 liber. Nákladní vůz Dakota byl stabilní. V roce 2006 měla nosnost 1 750 liber. V roce 2007 – 1710 liber. V letech 2008 a 2009 – 1630 liber. SUV Durango na tom bylo podobně. V letech 2006 a 2007 měla nosnost 1 750 liber. V letech 2008 a 2009 – 1 780 liber. Hybridní verze Durango klesá na 1500 liber. Charger a Magnum zůstaly na 1270 librách. Nitro bylo snadné. V letech 2007-2009 měla nosnost 1 150 liber. Velký karavan měl v letech 2006 a 2007 nosnost 1 700 liber. Pro následující roky nejsou k dispozici žádné údaje. Caravan měl nosnost 1 682 liber. Caliber, Avenger, Challenger a Viper nemají hodnocení užitečného zatížení.
Nosnost Ford
Specifikace nosnosti Honda
Ridgeline zůstává během tohoto období nejkonzistentnější těžkou váhou v sestavě Hondy, přičemž si od roku 2006 do roku 2008 udržoval maximální nosnost 1 549 liber. Toto číslo se pro rok 2008 mírně zvyšuje a zůstává stejné, ale velký příběh je s Odyssey. Čtyři po sobě jdoucí roky (2006 až 2009) poskytoval minivan robustní užitečné zatížení 1 349 liber. Pokud chcete užitné vlastnosti auta, volte menší modely Civic. Modely Civic z let 2007 a 2008 mají úctyhodnou tažnou kapacitu 385 liber. Element z roku 2006 byl o něco slabší s 675 librami a Insight nabízel skromných 400 liber ve svém jediném specifikovaném modelovém roce. Většina sedanů jako Accord a SUV jako CR-V nemá v této tabulce údaje, pravděpodobně proto, že jejich celková hmotnost vozidla (GVWR) je optimalizována pro přepravu osob spíše než nákladu.
nosnost HUMMER
Hummer si s malými čísly starosti nedělal. H2 se po stabilizaci výroby v roce 2008 ustálila na kapacitě 2 200 lb. To jsou vážné ukazatele pro auto, jehož hmotnost je srovnatelná s hmotností domu. H3 byl méně všestranný, od roku 2006 do roku 2008 dosahoval 1 150 liber. Pro rok 2009 zaznamenal mírný nárůst na 1 312 liber, zatímco pickup H3T toho roku byl uveden s nosností 1 090 liber. 2006 H1 Alpha byla těžká váha 3 087 liber, ale byla to spíše speciální vojenská varianta než SUV legální pro ulice, které většina kupujících zná.
Kapacita užitečného zatížení Hyundai
U řady Hyundai od počátku do poloviny 2000 tyto položky postrádají konkrétní údaje o užitečné hmotnosti. Modely Accent, Azera, Elantra, Santa Fe, Sonata, Tiburon a Tucson z let 2006 až 2008 vykazují nulové hodnoty. Veracruz také nemá žádná data. V roce 2009 se objeví Genesis, ale údaje o kapacitě nákladu pro něj také nejsou poskytnuty. To naznačuje, že výrobce tato konkrétní čísla u těchto modelů buď nezveřejnil, nebo byla ve srovnání se specifikacemi tažného či užitečného zatížení nepodstatná. Pokud hledáte přesné hmotnostní limity pro Hyundai tohoto období, pravděpodobně se pomocí těchto konkrétních tabulek dostanete do slepé uličky.
Kapacita užitečného zatížení Infiniti
Luxusní SUV Infiniti měla větší váhu než jejich protějšky sedany. QX56 byl jasným lídrem, v roce 2006 začínal na 1 440 librách a v roce 2008 vzrostl na 1 553 liber, kde zůstal i v roce 2009. Silná byla také řada FX. FX35 se tři roky držel na 1 183 £, než v roce 2009 vzrostl na 1 213 £. FX45 (později přejmenovaný na FX50) se pohyboval od 1 091 do 1 185 liber. Sedany byly omezenější. M35 a M45 začaly v roce 2006 od nuly, ale vrátily se v roce 2008 na 996 a 1 010 liber. G35 a G37 byly těsnější, přičemž G37 v roce 2008 dosahoval 1 040 liber.
Nosnost Isuzu
Snímače řady Isuzu i měly nějaký výkon. 2006 i-280 zvládl 1 532 lb. Když se v roce 2007 stal modelem i-290, zůstalo toto číslo na 1 532 GBP, než v roce 2008 mírně kleslo na 1 512 GBP. Větší i-350 začínalo na ceně 1 190 GBP v roce 2006, ale vykazovalo značnou variabilitu. V roce 2007 vyskočila na 1 516 liber a v roce 2008 klesla na 1 260 liber. Ascender SUV byl konzistentní na 1 133 librách ve všech třech uvedených letech. Pokud taháte těžký náklad v pickupech řady i, modelový rok 2007 je překvapivě schopný.
Nosnost Jaguar
Hodnoty užitečné hmotnosti Jaguaru jsou nízké, což odráží jejich zaměření na pohodlí vysokorychlostního cruiseru spíše než na užitek. Nejstabilnější byl X-Type, který si v letech 2006 až 2008 udržel 1 058 liber. Modely XK a XKR za poslední rok výrazně klesly. V roce 2008 XK nabízel 815 GBP a XKR 772 GBP. Do roku 2009 se kupé XK mírně zotavilo na 815 GBP, ale XKR zůstalo na 772 GBP. XF, který se objevil v roce 2009, tyto údaje neměl. Starší modely jako S-Type, XJ8 a XJR nemají žádné údaje o užitečném zatížení, což naznačuje, že jejich strukturální limity buď nebyly zdokumentovány, nebo nebyly hlavním prodejním argumentem.
Nosnost Jeepu
Jeep SUV měl různé schopnosti. SUV Commander začínalo v roce 2006 silně na 1 620 librách, ale v následujících letech kleslo na 1 300 až 1 310 liber. Grand Cherokee se pohyboval od 1 050 do 1 180 liber, s pozoruhodným skokem na 1 180 liber v letech 2008 a 2009. Liberty byl od roku 2006 do roku 2009 tvrdohlavě stabilní na 1 150 librách. číslo na 1 150 liber v roce 2009. Pokud taháte vybavení v Patriot nebo Compass, počítejte s asi 925 librami.
Kapacita užitečného zatížení Kia
Základní SUV a pickupy Kia byly překvapivě schopné pro svou třídu. SUV Borrego debutovalo v roce 2009 s neuvěřitelnou nosností 1 815 liber, čímž v průběhu let překonalo téměř všechny ostatní modely v tomto segmentu. Minivan Sedona byl konzistentní a od roku 2007 do roku 2008 si udržoval 1 532 liber. Sorento se pohybovalo od 1 200 do 1 318 liber. Modely Rio byly lehké, přičemž Rio 5 bylo v letech 2006–2008 hodnoceno na 1 200 lb a standardní Rio na 1 273 lb. Sportage se pohybovala mezi 1 195 a 1 289 librami.
Nosnost Land Roveru
Řada Range Rover společnosti Land Rover si zachovala poměrně konzistentní limity užitečného zatížení. Range Rover samotný byl v rozmezí 1 136 až 1 360 liber, v letech 2008 a 2009 klesl na 1 136 liber. Range Rover Sport byl ještě konzistentnější, držel se na 1 301 librách po dobu tří let, než v roce 2009 klesl na 1 067 liber, pak na 2 067 librách, 2009 začal in LR06,06 stabilizoval v rozmezí 1 325-1 695 liber. Menší LR2 byl nejslabším článkem, který se v letech 2008 i 2009 držel na 1 100 £.
Nákladní kapacita Lexus
SUV značky Lexus byly králi luxusního segmentu v přepravě nákladu. LX 570 a GX 470 oba táhly 1 329 liber, přičemž LX 570 v roce 2008 toto číslo zvýšilo na 1 411 liber a udrželo si ho pro rok 2009. Série RX byla smíšená taška. RX 350 začínal na 1 395 GBP v roce 2007, v roce 2008 klesl na 925 GBP a zůstal tam. RX 400h byl konstantní na 926 librách. Sedany byly omezenější. IS-F a SC 430 byly limitující, přičemž SC 430 uvízl na 690 librách po mnoho let. LS 460 nabízel 1 201 liber a ES 350 1 099 liber. Nejproměnlivější byla řada GS, která se pohybovala od 729 liber (GS 460) do 1 066 liber (GS 450h).
Lincoln Kapacita zatížení
Snímače Lincoln a plnohodnotná SUV táhly významnou hmotnost. Mark LT začínal na 1 620 £ v roce 2006 a zvýšil se na 1 680 £ v roce 2007, kde zůstal i v roce 2008. Navigator byl také těžká váha, začínala na 1 540 librách a do roku 2007 se zvýšila na 1 650 librách a zůstala na této úrovni až do roku 2009 nabízel M1KSston a1309. 2009. MKX byla varianta střední třídy za 958 GBP. Town Car, starší platforma, byla po všechny roky omezena na 900 liber, což je překážka, která pravděpodobně přispěla k jejímu případnému zániku.
Posouváme se dále v abecedním seznamu. Pokud hledáte ojetý vůz z let 2006 až 2009, nákladová kapacita je důležitější, než si myslíte. Nejde jen o tahání. Hovoříme o tom, co můžete skutečně naložit na zadní sedadlo, kufr nebo postel pick-upu, aniž byste přetížili odpružení nebo překročili maximální povolenou hmotnost vozidla (GVWR).
Většina lidí tento ukazatel ignoruje, dokud se neocitnou v situaci s prasklou pneumatikou a přívěsem, který nemohou legálně odtáhnout. Nejprve proveďte výpočty. Odečtěte pohotovostní hmotnost vozidla od jeho GVWR. To je vaše maximální nosnost.
Níže je uveden rozpis dat pro značky od Mazdy po Saab.
Nosnost Mazdy
Mazda měla v tomto období zvláštní dojezd. Měli jste snímače řady B (které byly v podstatě přeznačeným Fordem Ranger), praktický minivan a některá překvapivě lehká sportovní kupé.
V roce 2006 vynikl B3000. Jeho nosnost byla působivých 1680 liber. To je pro kompaktní pick-up vážná užitečná zátěž. B2300 a B4000 byly z hlediska GVWR těžší, ale měly nižší nosnost 1260 lbs. U Mazdy3 a Mazdy6 mnoho zdrojů neuvádí konkrétní údaje o užitečném zatížení, pravděpodobně proto, že jejich pohotovostní hmotnost zabírá většinu rozpočtu. MazdaSpeed6 měla nízkou nosnost 963 lbs. Byl postaven pro rychlost, ne pro přepravu nákladu.
V roce 2007 vstoupil do sestavy CX-9. Nabízel nosnost 1 493 lbs. To není na třířadý crossover špatné. Mazda5 se držela stabilně na 1 239 librách. RX-8 mírně klesl na 765 liber.
Do roku 2008 se rozsah snížil. CX-9 a CX-7 zmizely z některých tabulek, přesněji řečeno, data se poskrovnu. Užitečná nosnost Mazdy5 byla snížena na 1 191 lbs. Tribute Hybrid se udržel na 1 083 librách, což je zajímavé, protože hybridy obvykle váží více. MX-5 klesla na 633 lbs. Drobná sportovní auta. Převážíte řidiče a helmu.
V roce 2009 klesl B2300 na 1200 liber. RX-8 dosáhl vrcholu na 754 lbs. Pocta byla přerušena.
Klíčové shrnutí: Pokud potřebujete táhnout vybavení v Mazdě této doby, zůstaňte u pickupů nebo minivanů. RX-8 a MX-5 mají zanedbatelnou nosnost. Jste omezeni na oblečení a občerstvení.
Nosnost Mercedes-Benz
Nákladní kapacita Mercedesu se velmi liší v závislosti na tom, zda si koupíte luxusní sedan nebo těžké SUV.
ML350 z roku 2006 měl nosnost 1 616 lbs. ML500 byl těžší a omezoval kapacitu užitečného zatížení na 1 496 lb. Třída R byla „tank“. Měla nosnost 2000 liber. To je kapacita dodávky, ale v zadní části auta. SLR McLaren? Celkem 626 GBP. Exotická auta se snadno řídí.
V roce 2007 byly zavedeny třídy GL a GLK. GL450 měl nosnost 1620 lbs. ML63 AMG klesá na 1257 liber. Vysoce výkonné brzdy a komponenty odpružení zvyšují hmotnost. Třída R si udržela úroveň na 1635 lbs.
Pro rok 2008 zvyšuje G500 svou tažnou kapacitu na 1 764 lb. To je významné. G-Wagen je stvořen k výkonu, i když jej používáte na nedělní brunch. ML550 odpovídal GL při 1620 lbs. Užitečná nosnost SLR McLaren klesla na 342 lbs. Sotva se tam vejde spolujezdec a rezervní pneumatika.
V roce 2009 zůstala velká SUV stabilní. ML350, ML550, GL450 a GL550 byly všechny kolem 1620 liber. ML63 AMG se mírně zlepšil na 1300 liber. Třída R je snížena na 1365 liber.
Zvedací kapacita rtuti
Merkur umíral, ale Horolezec byl stále spolehlivý.
Mountaineer z roku 2006 měl nosnost 1 549 lbs. Minivan Monterey nabízel 1 320 liber. Mariner Hybrid byl lehký 920 liber.
V roce 2007 Mountaineer mírně klesl na 1 443 liber. Mariner zůstal na 920 librách.
Roky 2008 a 2009 byly po sobě jdoucí roky. Kapacita užitečného zatížení Marineru byla 1 059 lbs (nehybridní). Hybrid zůstal na 920 librách. Mountaineer udržoval hladinu na 1443 lbs.
Pokud kupujete použitý Mercury z let 2006-2009, Mountaineer je jediný, který se cítí jako pickup. Milan a Montego neměly žádnou specifikovanou nosnost, pravděpodobně kvůli nízkým hodnotám GVWR nalezeným u sedanů.
MINI nosnost
MINI jsou roztomilá. Jsou také lehké.
Pevná střecha Cooper z roku 2006 má tažnou kapacitu 816 liber. Kabriolet byl lehčí o 771 liber.
Roky 2007 a 2008 udržely tyto ukazatele na stabilní úrovni. V roce 2008 k nim přibyl Clubman s nosností 816 lbs.
V roce 2009 se objevil John Cooper Works (JCW). JCW Hardtop a Clubman dosáhly 816 liber.
Malá auta mají malou nosnost. Nepřevážíte štěrk. Převážíte cestující, kteří váží přibližně stejně jako samotné auto.
Nosnost Mitsubishi
Mitsubishi mělo v tomto období několik těžkých vah.
Snímač Raider z roku 2006 byl bestie. Jeho nosnost byla 1590 lbs. Byl to v podstatě Dodge Dakota. Montero měl 1165 liber. Outlander byl lehčí o 904 liber.
Pro rok 2007 zvyšuje Outlander svou nosnost na 1 538 lbs. Proč? Různé úrovně výbavy nebo změny rozvoru. Raider mírně klesl na 1580 liber. Eclipse zůstal na £794.
V roce 2008 si Raider udržoval úroveň na 1580 librách. Outlander klesl zpět na 1 169 liber. Lancer byl spolehlivý při 1157 lbs.
Pro rok 2009 zvyšuje Eclipse svou tažnou kapacitu na 827 liber. Lancer zůstal na £1,157.
Nosnost Nissan
Nissan měl široký sortiment. Od maličké Sentry po masivního Titána.
Snímač Titan z roku 2006 byl výkonný. 1549 GBP. Armada měla 1693 liber. Hranice nabízena 1464 liber. 350Z byl malý s 553 librami.
Pro rok 2007 Titan klesl na 1 490 liber. Armada zůstala na 1693 librách. Sentra klesla na 696 liber.
Rok 2008 byl pro Titan velkým rokem. Zvyšuje nosnost na 2063 lbs. Toto je nosnost třídy pickupu. Armada klesla na £1,453. Frontier zůstal na 1 464 librách. Rogue dorazil s nosností 953 lbs.
Pro rok 2009 si Titan udržoval úroveň na 2 063 librách. Armada zůstala na 1453 librách. Pathfinder zvyšuje kapacitu užitečného zatížení na 1 554 lbs. Murano má až 1 188 liber.
Klíčové shrnutí: Nissan Titan z roku 2008 a novější má obrovskou kapacitu užitečného zatížení. Pokud hledáte ojetý pick-up pro těžký provoz, je to dobrý cíl. Dobře se drží i Armada a Pathfinder.
Zatížitelnost Pontiac
Pontiac odcházel z trhu. G6 a G8 byly GM Malibu s charakterem. Torrent byl klon Hummeru H3.
2006 G6 měl nosnost 3,117 lbs. Je to obrovské. Byl to sedan střední třídy s vysokým GVWR. Torrent měl £1468. Montana SV6 měla 1246 liber.
V letech 2007 a 2008 zůstal Torrent na přibližně £1,468 a £1,410. G6 a G8 neměly žádnou specifikovanou nosnost, pravděpodobně proto, že šlo o standardní sedany se zaměřením na nízké užitečné zatížení.
V roce 2009 zůstal Torrent na £1,410.
Užitečná nosnost G6 se zdá být ve srovnání s jejími konkurenty abnormálně vysoká. Znovu zkontrolujte GVWR 2006 G6. V některých záznamech se mohlo jednat o zvláštní přizpůsobení nebo chybu. Ale jestli je to pravda, byl to nákladní vůz.
Nosnost je více než jen číslo na nálepce. To je tvrdý limit toho, co můžete naložit do auta, než se vám fyzika začne smát. Zde se podíváme na konkrétní výsek automobilové historie. Období let 2006 až 2009. Doba, kdy se do módy dostaly crossovery a kříženci se snažili zachránit svět.
Na těchto datech záleží, zda nakládáte zavazadla na dovolenou, nebo se jen snažíte vyhnout zlomení zadní nápravy při slučování provozu na dálnici. Podívejme se na čísla. Bez dalších řečí. Pouze potřebné specifikace.
Saturn Cargo Limits
Během těchto let byl Saturn na ústupu. Auta ale měla stále jasně dané váhové limity. Minivan Relay byl těžký nákladní vůz. Pokud jste potřebovali přesunout nábytek, podívali jste se na Relay.
** Kapacita užitečného zatížení Saturn 2006**
- Relé: 1350 lbs. Byl to pracant.
- VUE: 1331 lbs. Kompaktní SUV. Dostatečná kapacita.
- Ion: Žádná data. Pravděpodobně nízká kvůli lehké konstrukci.
** Kapacita užitečného zatížení Saturn 2007**
- Výhled: 1678 GBP. Velký crossover. Největší kapacita na lince.
- Relé: 1354 lbs. Mírný nárůst oproti roku 2006.
- VUE Hybrid: 1511 lbs. Baterie zvyšují hmotnost, ale nosnost zůstává vysoká.
- VUE: 1331 lbs. Konstantní ukazatel.
- Aura: 1009 GBP. sedan. Průměrný.
- Aura Hybrid: Údaje nejsou k dispozici.
** Kapacita užitečného zatížení Saturn 2008**
- Výhled: 1678 GBP. Pořád král.
- VUE Hybrid: 1111 lbs. Snížená kapacita. Těžší baterie?
- VUE: 1000 liber. Výrazný pokles oproti předchozímu roku.
- Aura: 1009 GBP.
- Astra: 893 GBP. Malé auto. Nízká nosnost.
- Nebe: Žádná data.
** Kapacita užitečného zatížení Saturn 2009**
- Výhled: 1 709 GBP. Špičková kapacita.
- VUE Hybrid: 1111 lbs.
- VUE: 1000 liber.
- Aura: 1009 GBP.
- Astra: Žádná data. Mimo výrobu.
- Nebe: Žádná data.
Saturn Outlook nabízel v roce 2009 kapacitu užitečného zatížení téměř 1 700 liber, což z něj dělá nejschopnější těžké vozidlo Saturnu.
Scion Cargo Limits
Scion byl mladý. Mladý. A snadno. tC kupé, boxy xB a xD hatchback. Žádný z nich nebyl navržen pro přepravu těžké techniky.
2006-2009 Scion Užitečná kapacita
- tC (2006–2009): Údaje nebyly poskytnuty. Pravděpodobně v rozmezí 900-1000 liber, ale nejsou k dispozici žádné konkrétní údaje.
- xB (2006–2009): Údaje nebyly poskytnuty. Podobná omezení jako tC.
- xD (2008–2009): Údaje nebyly poskytnuty.
- x8 (2009): Není uvedeno v grafu zatížení, pravděpodobně vyloučeno z tohoto konkrétního souboru dat.
Nedostatek údajů je zde nepříjemný. Ale víte, co je Scion. Tohle není náklaďák. Nesnažte se to používat jako jeden.
Chytré limity zatížení
Malá auta. Malá nosnost. smart fortwo je městský vůz. Není určeno pro kempinkové vybavení.
** 2008 užitečné zatížení smart fortwo**
- fortwo: 463 liber.
To je vše. Méně než 500 liber. Když tam dáte dva dospěláky a kufr, tak už jste na limitu. Kapacita nákladu smart fortwo je určena výhradně pro dojíždění ve městě, nikoli pro nákladní mise.
Nákladní limity Subaru
Subaru vyrábí krabicová auta. Čtverce obsahují více věcí. Čísla odrážejí tuto utilitární DNA.
** Kapacita užitečného zatížení Subaru 2006**
- B9 Tribeca: 1560 lbs. Třířadé SUV. Těžká třída.
- Outback: 1245 GBP. Kombi/crossover.
- Starší vůz: 1300 liber.
- Starší sedan: 1200 liber.
- Impreza Outback Sport: 1 132 lb.
- Forester: 1060 liber.
- Impreza Wagon: 995 GBP.
- Aerio: Ne Subaru. Chyba v původním seznamu? Ne, zdroj říká Subaru. Počkej, Aero je Suzuki. Suzuki je uvedena dále ve zdroji. Nabídka Subaru pro rok 2006 zahrnuje Baja (pick-up).
- Baja: 1070 liber. Malý pick-up.
- Impreza Sedan: 955 GBP.
- Impreza WRX STI: 794 lbs. Lehký, pevný. Nízká nosnost.
** Kapacita užitečného zatížení Subaru 2007**
- B9 Tribeca: 1560 lbs.
- Starší vůz: 1290 liber.
- Impreza Outback Sport: 1 132 lb.
- Forester: 1010 GBP.
- Starší sedan: 1 055 GBP.
- Outback: 995 GBP. Pokles oproti roku 2006.
- Impreza Wagon: 995 GBP.
- Impreza Sedan: 955 GBP.
** Kapacita užitečného zatížení Subaru 2008**
- Tribeca: 660 liber. Masivní pokles. Proč? Těžší rám?
- Impreza WRX STI: 1080 lbs.
- Outback: 1085 GBP.
- Legacy: 1055 GBP.
- Impreza Outback Sport: 1 082 lb.
- ** Impreza Wagon:** 976 liber.
- Forester: 1010 GBP.
- Impreza Sedan: 856 GBP.
** Kapacita užitečného zatížení Subaru 2009**
- Forester: 1 230 GBP. Velký skok.
- Outback: 1078 GBP.
- Legacy: 1055 GBP.
- Tribeca: 660 liber. Stále nízké.
Nákladní kapacita Tribecy klesla v roce 2008. Pokud přepravujete lyže, zkontrolujte si váhu.
Limity zatížení Suzuki
Suzuki byla zvláštní. XL7 byl velký. SX4 byla malá.
2006 Suzuki nosnost
- XL7: 1168 liber Velké SUV.
- Grand Vitara: 1 175 GBP.
- Forenza: 981 GBP.
- Aerio: 955 GBP.
- Reno: 941 liber.
- Verona: Žádná data.
2007 Suzuki nosnost
- XL7: 1626 lbs. Obrovský nárůst. Nové tělo?
- Ostatní modely (Aerio, Forenza, Grand Vitara, Reno, SX4): Žádná data.
2008 Suzuki nosnost
- XL7: 1626 lbs. Konstantně vysoká nosnost.
- Grand Vitara: 1 178 GBP.
- Forenza: 926 GBP.
- Reno: 926 GBP.
- SX4: 893 lbs.
2009 Suzuki nosnost
- SX4:






























